čtvrtek 16. května 2013

Cardsorting (metoda třídění kartiček)

Card sorting patří mezi mé nejoblíbenější metody testování. S nulovou námahou se dozvíte velice zajímavé informace a lze ho využít téměř v každé fázi vývoje vašeho projektu. Jen vědět jak.


Třídění karet můžete použít ve chvíli, kdy potřebujete otestovat strukturu vašeho webu. Tu jednoduše přenesete do formátu kartiček a necháte respondenty, ať je setřídí.

Kdy začít s card sortingem? Můžete nechat uživatele, aby obsah vašeho webu navrhli sami, nebo je necháte roztřídit vámi navržené možnosti.

K čemu to bude? Definování struktury, pojmenování kategorií v hlavním menu, upřesnění nejdůležitějšího obsahu pro hlavní stránku.

Návrh struktury pomocí card sortingu

Tuto fázi budete zřejmě absolvovat se svým projektovým týmem případně s klientem. Je třeba znát produkt (projekt) a mít přehled o jeho cílech. Na kartičky si sepíšete obsah současného webu, který začnete třídit do kategorií. Osvědčené jsou post-it lepící papírky a stěna nebo tabule. Jakmile máte základní kategorie, můžete začít přemýšlet o tom, který obsah je důležitý a zda něco nechybí. Snadno můžete doplnit nové kategorie, nebo ty stávající přejmenovat. Takto vytvořenou strukturu nezapomeňte vyfotit, případně rovnou přenést do nástroje na tvorbu myšlenkových map, kde můžete snadno dělat další požadované úpravy. 


Otestování navržené struktury

Jakmile máte první verzi struktury vašeho webu, můžete ji otestovat. Záleží pouze na vás, zda využijete online nástroje pro card sorting, nebo zda se s testery potkáte osobně. 

Nevýhoda vzdáleného testování?  Jako u každého online nástroje víte co, ale nevíte proč. Pokud nejste zvyklí pracovat s analytickými nástroji a s výsledky kvantitativních výzkumů, můžete mít problém se zpracováním dat. Ale zas tak složité to vážně není. A výhoda? Získáte velké množství odpovědí, během krátké doby. 
Nevýhoda osobního testování? Velká časová náročnost i příprava (dohodnout termíny, místo schůzky), menší počet odpovědí. Výhoda? Můžete si povykládat a vše pečlivě probrat. Zjistíte tak řadu zajímavých informací, které váš projekt posunou dál. Z důvodu velké časové náročnosti doporučuji provádět zároveň testování skic a struktury nového webu. Tip! Kartičky pro uživatelské testování struktury mějte připravené předem, nejlépe na tvrdém papíru, nebo zalaminované. V ruce je bude mít velký počet lidí, tak ať vám vydrží. Doporučuji ponechat některé kartičky volné a dát tak lidem možnost doplnit nějakou volbu, která podle nich chybí. Je na vás, zda jim sdělíte názvy hlavních kategorií, pod které budou třídit, nebo zda jim necháte naprostou volnost. 

Otevřený x uzavřený card sorting

Otevřený card sorting dává respondentům naprostou volnost, při vytváření struktury webu. K dispozici mají kartičky s názvy jednotlivých podstránek. Ty roztřídí a následně ke každé kategorii přidají jednu, na kterou ručně napíší název dané sekce.

Díky otevřenému card sortingu lépe pochopíte, jak lidé vnímají obsah a jak jej třídí, pokud nejsou ničím omezeni.

Při uzavřeném card sortingu mají respondenti k dispozici kartičky s názvy podstránek a také graficky odlišné kartičky s názvy hlavních kateogorií. Tento způsob je mnohem rychlejší.

Nejlepší je samozřejmě kombinovat obě metody. V první fázi testování (skica a card sorting) je lepší použít otevřenou metodu a osobní setkání, kdy získáte základní přehled o tom, jak lidé vnímají daný obsah. V druhé fázi testování (wireframe a card sorting) stačí použít již pouze uzavřenou metodu, díky které si ověříte správnost vašeho návrhu. V této fázi můžete využít zmiňované online nástroje.

Příprava sezení

Nesmíte zapomenout:

1) Připravit kartičky

Snažte se nepřekročit doporučený limit 50 - 60 karet. Můj osobní je 30 - 40. Nezapomeňte na prázdné kartičky pro doplnění obsahu od respondentů a také na grafické odlišení kartiček, které vytvoří základní strukturu webu v uzavřeném card sortingu. 

2) Zajistit respondenty

Kolik? Čím více, tím přesnější získáte výsledky. Zde samozřejmě záleží na vašich časových a finančních možnostech. Pokud budete card sorting realizovat zároveň s testováním skic nebo wireframů, získáte v jednom kole obvykle 8 - 10 odpovědí. 

3) Připravit časový harmonogram

Zde záleží na počtu kartiček a je třeba dopředu otestovat, kolik času vám reálně card sorting zabere. Nezapomeňte připočítat čas na uvítací a závěrečné rituály. Jedno sezení lze realizovat během jedné hodiny. Budete potřebovat min. 30 minut přestávku na to, abyste výsledky probrali, zapsali si poznámky a občerstvili se. 

Kolik respondentů denně naplánovat? Mám na to jednoduchý vzorec. Jeden tester - jeden panák. Takže za den zvládnete tolik testerů, kolik panáků. 

4) Připravit prostory

Budete potřebovat dostatek prostoru. Zajistěte si místnost s velkým stolem, na který se vejdou všechny rozložené kartičky. Přijde vám asi směšné, proč to připomínám, ale doporučuji otestovat, zda se v místnosti netvoří při otevření dveří průvan.

4) Připravit svačinku

Testeři nikdy nejí, takže si kupte sušenky, které chutnají zejména vám. 

Jak vést sezení?

Ukažte respondentovi karty a vysvětlete mu, co po něm budete chtít. Uzavřená metoda je na vysvětlení jednodušší.  Vyskládejte karty s názvy hlavních kategorií a zeptejte se, jaký obsah si představuje, že by v těchto kategoriích měl být. Následně mu předejte ostatní kartičky a požádejte o jejich roztřídění do těchto skupin. 

Pokud testujete pomocí otevřené metody, pak vysvětlete, že mají být kartičky roztříděny do skupin, které následně musí být pojmenovány. Připravte si prázdné kartičky a psací potřeby. 

Požádejte respondenta, aby při třídění mluvil nahlas. Aby vám vykládal, proč vytváří tyto skupiny a co si pod jednotlivými názvy kategorií představuje. Je pro vás důležité nejen to, aby vám ukázali, jak obsah roztřídit, ale také to, zda v dané sekci očekávají ten obsah, který jim chcete nabídnout. 

Nemusí rozmístit všechny kartičky. Pokud jim některá nebude připadat důležitá, nebo jí nebudou rozumět, můžou ji odložit bokem. K těmto kartičkám se spolu vrátíte na konci sezení. 

Nezapomeňte všechno vyfotit. 

Pokud je to možné, vezměte si sebou na testování kolegu, který může zapisovat všechny komentáře a zajímavé okamžiky testování. 

Stejně jako u každého testování i v tomto případě je vhodné jít se rozloučit až k venkovním dveřím. Řada lidí se totiž uvolní ve chvíli, kdy testování ukončíte a řeknou vám ještě mnoho zajímavých informací. 

Na co ještě použít card sorting?


Pokud chcete zjistit, jak web na lidi působí, můžete využít reakční (emoční) karty.


Další zdroje:
http://boxesandarrows.com/card-sorting-a-definitive-guide/
http://www.usability.gov/methods/design_site/cardsort.html

Žádné komentáře:

Okomentovat