pondělí 22. dubna 2013

Testuji Justinmind.com

Po Visiu jsem přešla na Axure. Před pěti lety. Není náhodou zase čas na změnu?

Pozn. Nejsem Axure expert, mág ani guru. (Po)užívám ho přiměřeně, téměř každý den, posledních pět let v malých dávkách. Je možné, že kritizuji spoustu věcí, které systémy opravdu umí. Pokud jsem to ale nenašla, tak je to blbě navržené ;)

První překvapení (dobrá i špatná)

 • Výběr rozhraní (mobilní, webové). V Axure je třeba stahovat nové widgety.
 • Rozsáhlejší knihovna widgetů. Tlačítka, ikony, gesta ... WOW!

 • Komfortnější vkládání prolinků, mezi jednotlivými stránkami. Není zde tolik možností, jako v Axure. Pro jednoduché wireframy, kde není třeba efektů, slidů a podobných nesmyslů, je to mnohem lepší řešení. Nevýhoda je, že pokud máte složitou strukturu, stává se z vkládání odkazů detektivka. Nejsou členěné do kategorií, naštěstí jsou alespoň abecedně seřazené. 

 • Rychlejší zobrazení prototypu wireframu jedním tlačítkem, viditelným a dostupným ze základní obrazovky. Není potřeba ovládat klávesové zkratky, nebo hledat v menu. Navíc lze zobrazit prototyp rovnou na stránce, kterou editujete a funkci tak rovnou otestovat.
 • Tlačítko Publish Online!!! Konečně se zbavím složitého nahrávání na FTP? Jakmile dokončíte svoji práci, publikujete wireframe online a z webového rozhraní si můžete připravit odkaz pro uživatelské testování, nebo si stáhnout HTML. 
 • Složitější orientace v nastavení jednotlivých položek - příliš mnoho funkcí typu barav pozadí, popředí, velikost a barva rámečků, fonty. 
 • Nemožnost změnit primární nastavení jednotlivých položek (blok textu se vkládá vždy s rámečkem).
 • OK, po třech hodinách mě už ta rozsáhlá knihovna widgetů až tak nebere. Ještě, že si lze uspořádat favourites. 
 • Na začátku si sice volím typ zařízení, pro které chci návrh optimalizovat, ale přesto mám ve widgetech zobrazené možnosti jak pro telefon, tak pro tablet i web.
 • Líbí se mi automatické zvětšování tlačítek podle obsahu. 
 • Při editaci většího (cca 40) množství stránek, jsou reakce pomalejší. Stejné wireframy ve stejnou chvíli - Axure 49 000 kB, Prototyper 357 000 kB.

Co mi chybí

 • Masters. Je možné, že tam jsou, ale zatím jsem nenašla (mám lite verzi). 
 • Stejně jako v Axure, přehledné označování jednotlivých stránek podle stavu. Hned na začátku si připravuji strukturu, abych mohla vytvářet vazby mezi jednotlivými stránkami. Ve finále, kdy mám připravených 40 - 50 stránek ztrácím přehled v tom, která je hotová a kterou musím ještě dokončit. 

Sexy UX, nebo nudná použitelnost? Justinmind nebo Axure?

V Axure mi bude spousta věcí chybět, už teď se mi stýská po knihovnách a celkovém rychlejším operování ve wireframech. Všechno bylo v Justinmind tak nějak na dosah. 

Dlouhodobě a pro velké projekty ale rozhodně vyhrává Axure. Proč?
 1. 43 vzájemně propojených stránek mobilní aplikace Justinmind prostě nezvládá. Poslední 3 hodiny stály opravdu za to :( Věřím, že u jednoduchých wireframů na weby (ne eshopy, ne portály) to bude OK. 
 2. Příliš mnoho užitečných funkcí, které nepotřebujete a zdržují vás od práce. Snadno zabřednete do ladění wireframu po grafické stránce. V
 3. Základní prvky (buttony, pole pro texty), nelze upravit pouze potáhnutím za rožek. Mají jasně definovanou velikost a vzhled. Pokud chcete button zmenšit, musíte v nastavení odemknout tuto možnost u daného tlačítka a poté provést požadovanou změnu. Také nelze měnit jejich základní podobu a jakmile prvek jednou upravíte, musíte už jenom kopírovat. 

Bylo to hezkých 12 hodin, kdy jsem si alespoň vyzkoušela návrh mobilní aplikace. A vracím se k Axure, kde ho udělám pořádně.

Žádné komentáře:

Okomentovat